Povaha bílých ovčáků

12.01.2021


Bílý ovčák splnil, co se povahy týče, veškeré moje představy o ideálním psu. Pokud potřebujete "partáka" do nepohody, co bude naladěný na stejnou vlnu, kterého můžete vzít všude sebou a nikde neudělá ostudu, je bílý ovčák tím pravým. Samozřejmě při správné výchově.


Bílý švýcarský ovčák je velmi všestranným plemenem, jsou temperamentní, milují pohyb, ale když je potřeba, vydrží se v klidu válet na gauči, než bude čas si zase hrát, cvičit, nebo vyrazit na procházku. Zpravidla se velice rádi koupou a v zimě vezmou za vděk alespoň vodou zmrzlou, tedy sněhem, ve kterém se taky parádně vydovádí.


Nejsou dominantní, takže se Vám nestane, že by se BŠO snažil o vůdcovství ve Vaší rodině. Bez problémů se podřídí i dětem, které nade vše milují.


Od přírody má plemeno ve vínku lehkou nedůvěřivost ke všemu cizímu, takže je velice důležitá ranná socializace. Štěňátko se musí odmalička brát mezi lidi, do dopravních prostředků, rušných ulic a co nejvíce provázet svého pánečka nejrůznějším prostředím. Z čehož vyplývá, že plemeno není vhodné pro lidi, kteří potřebují psa pouze a jenom na hlídání, aby pes prožil celý život zavřený na dvorku nebo v kotci. Přestože při správné výchově a socializaci jsou to výborní hlídači.


Rozhodně nepatří do ruky lidem netrpělivým, vznětlivým a agresivním a lidem, kteří na psa nemají čas.


Námaha vložená do soužití s rozpustilým psím puberťákem se Vám velmi zúročí a vyroste Vám doma hrdý, sebevědomý pes, který nade vše miluje svoji rodinu, skvěle vychází i s dalšími zvířecími členy rodiny, vyniká vysoce vyvinutou inteligencí, vynikající pamětí a velmi lehce se učí. Plemeno je vhodné pro nejrůznější psí sporty stejně jako pro klasickou sportovní kynologii.


Bílý švýcarský ovčák je velice jemný a citlivý pes a má velmi nízký práh bolestivosti, jakákoliv bolest je u nich prožívána více než u jiných plemen. Z čehož vyplývá, že při výchově a výcviku se musí postupovat daleko citlivěji než u jeho předků německých ovčáků. Zpravidla stačí jako trest zvýšení hlasu, případně chycení za čumák jakožto projev dominance pánečka. Psychicky bílý švýcarský ovčák dospívá vcelku pozdě. Až mezi 2. a 3. rokem života a podle toho se s ním musí zacházet.